Pielęgnacja wykładzin

Pielęgnacja – prosta i łatwa!

Naniesione błoto, gromadzący się kurz czy wilgoć pozostawiona przez podeszwy obuwia w trakcie deszczowego dnia czy wiosennych roztopów nie stanowią już jednak żadnych problemów, bowiem wszystkie te zabrudzenia da się w łatwy sposób wyeliminować przy pomocy skutecznych zabiegów pielęgnacyjnych, które wcale nie musza być bardzo kosztownym wydatkiem.

Przy pomocy odkurzacza

Standardowe urządzenie, w jakie należy się wyposażyć to klasyczny odkurzacz, którym warto przejechać powierzchnię wykładzin co najmniej raz w tygodniu. Dzięki temu nie tylko poprawimy stronę wizualną naszego chodnika, ale także będziemy zdrowsi, gdyż dobrej jakości sprzęt wyciągnie z dywanu wszelkie zanieczyszczenia, jakie nawarstwiane pod wpływem systematycznego wchodzenia i wychodzenia z mieszkania nierzadko stanowią główną przyczynę alergii czy też uczuleń. Poza tym, warto także pamiętać o tym, że odkurzanie jest szybkim sposobem na pozbycie się zalegających brudów oraz siedzących w chodnikach groźnych dla organizmu ludzkiego roztoczy. Mało kto regularnie zdecyduje się na trzepanie dywanów, co wymaga siły, nakładu czasu i intensywnej pracy. Co innego z kolei w przypadku przejechania po podłożu przyrządem ssącym. Częściej niż wymieniony raz w tygodniu potrzebne okazuje się wyczyszczenie z kurzu fragmentu przeznaczonego bezpośrednio pod stawianie obuwia.

Likwidowanie plam

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia powstałe poprzez zabarwienia powinny być usuwane jak najszybciej tak, aby wszelkie substancje i barwniki w nich zawarte nie przeniknęły do wnętrza na tyle, że konieczne będzie zainwestowanie w nowy dywan. Generalnie nie jest zalecane tarcie powierzchni chodnika, bowiem to sprawi, że zniszczymy strukturę włókien. Warto wziąć sobie do serca, żeby w celach wywabienia plam nie stosować domowych sposobów, które jedyne co to mogą pogorszyć stan czyszczonej powierzchni. Nie jest także wskazane wylewanie silnych chemikaliów do pielęgnacji tego typu podłoża na przykład wprost na dywan oraz wykładzinę. Nie należy także szorować białymi, papierowymi ręcznikami czy papierem toaletowym.

Zanim zaczniemy wypróbowywać dany produkt, dobrze byłoby, abyśmy sprawdzili jego działanie na zasadzie przetarcia fragmentu niewidocznego. Sprawdźmy czy z wykładziną nie dzieje się nic złego i dopiero wtedy rozpocznijmy proces czyszczenia. Zbyt silne tarcie nierzadko prowadzi do zniekształcenia dywanów, dlatego też warto byłoby zachować w tym przypadku umiar i lepiej rozłożyć czyszczenie na kilka partii systematycznie wykonywanych co jakiś czas aniżeli starać się usunąć całość zabarwienia za jednym zamachem. Nawet jeśli dany preparat wymaga użycia wody, koniecznie powinniśmy unikać zalewania chodników. Zalecane jest też wypłukanie pranego materiału tak, aby zastosowane specyfiki nie były pozostawione na czyszczonej powierzchni. Prane miejsce musi być wyszczotkowane oraz osuszone. Raz na jakiś czas wymagane jest natomiast gruntowne odświeżenie danej wykładziny po to, aby przywrócić włóknom świeżość. Jeszcze innym sposobem jest szamponowanie z wykorzystaniem piany oraz pielęgnacja ekstrakcyjna.

Zdjęcia

Mieszkania w Polsce © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.