Cała prawda o współczesnych dywanach

Dywany, chodniki, wykładziny – wykorzystywane w każdym gospodarstwie domowym stanowią niezbędny wręcz element aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. Dostępne są dziś w przeróżnych wariantach czy to kolorystycznych, czy też wzorniczych. Zróżnicowane cenowo oraz pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane. Są charakterystyczne zwłaszcza w przypadku kompletowania wyposażenia pokojów dziennych. Nie obejdzie się bez nich w przedpokojach czy sypialniach. Nadają wnętrzu uroku, sprawiają, że jest przytulne i przy tym bardzo estetyczne. Stanowią ciekawy typ dekoracyjny. Jak je jednak wybierać spośród ogromu rozmaitych produktów?
Pierwsze, od czego należy wyjść to określenie budżetu, jaki mamy na ten cel przeznaczony. Generalnie istnieje tak wiele przeróżnych kategorii dywanów i chodników, że w gruncie rzeczy nie jest łatwym zadaniem zdecydowanie się na jeden konkretny tak od razu a i ceny są niekiedy naprawdę wysokie. Nie zawsze natomiast sprawdza się wariant, że to co dobre musi być drogie. Oczywiście w lepszej jakości model dobrze, abyśmy zainwestowali chociażby do salonu, który stanowi dla nas wnętrze reprezentacyjne. Nie ma z kolei sensu przepłacanie za chodniczki do korytarza, które muszą być i tak w miarę często wymieniane na nowe nie tyle ze względów dekoracyjnych, co zwłaszcza z powodów higienicznych.
Istotnym kryterium, na podstawie którego powinniśmy wybierać dywany jest tak zwana ilość punktów na metr kwadratowy. Im więcej owych pęczków, tym lepiej, bowiem podłoże jest miększe, natomiast przedstawiony na nim wzór okazuje się wyraźniejszy. Standardowa gęstość powinna wynieść od 150 do 500 tysięcy. W przypadku bardzo zaawansowanych modeli wyróżnia się nawet i dwa miliony owych punktów, lecz za te modele trzeba naprawdę dużo zapłacić. Tak jest w wykładzinach jedwabnych oraz wiskozowych. Nieco mniejsza puszystość jest dopuszczana w wariantach shaggy. Mają one bardzo grubą nitkę, co podnosi puszystość oraz miękkość, dlatego też pęczków jest zdecydowanie niedużo, a mianowicie 50 tys. Mimo tego są one bardzo przyjemne w dotyku.
Kryterium doboru dywanów powinny stanowić również ich parametry wagowe. Im masywniejszy chodnik, tym jest on lepszy jakością. Popatrzmy przy zakupie na takie elementy jak grubość nitek runa oraz wysokość nitek runa. Ciężar konkretnego modelu zależy także w bardzo dużym stopniu od materiału, z jakiego są one wykonane. Na chwilę obecną na rynku wyróżnia się między innymi chodniki wełniane, bawełniane, z włókien sztucznych typu akryl, polipropylen oraz wiskoza. Niekiedy rozmaite włókna są ze sobą łączone w różnych proporcjach. Ze względu natomiast na sposób tkania wyróżnia się dywany gładkie, jakie są klasycznymi wariantami z wyraźnym wzorem. Długość runa ma tu natomiast 2,50 cm.
Inaczej prezentują się z kolei dywany carving czyli wycinane, które mają specyficznie wycięte konkretne elementy. Cena tej wersji jest jednak wyższa niż wyżej wyszczególnionej. Równie popularne są modele typu cut and loop czyli pętelkowe oraz sizal look a więc typu mata, które są twarde, szorstkie oraz bezrunowe, ale za to bardzo łatwo je utrzymać w czystości. Ze względów chociażby higienicznych należy wybrać zwłaszcza dywany polipropylenowe, które posiadają sztuczne włókna. W ten sposób są odporne na tarcie oraz nie są podatne na wyblaknięcia. Pełnią funkcję warstwy ochronnej, która zapewnia ciepło. Nie są one naturalne więc automatycznie nie są atakowane przez mole. Posiadają właściwości antystatyczne i idealnie nadają się dla alergików.