Wielkość pokoju a dobór mebli

Wybór optymalnego stylu aranżacji pomieszczenia reprezentacyjnego zależy przede wszystkim od parametrów technicznych charakteryzujących dany rodzaj wnętrza, jakie mamy do dyspozycji w naszym domowym zaciszu. Zanim podejmiemy się jednak jakichkolwiek prac oraz inwestycji w meble, warto abyśmy uświadomili sobie, że całkowicie inaczej będziemy urządzać salony w mieszkaniach w blokach niż przykładowo przestronne powierzchnie w domkach jednorodzinnych. Bez względu jednak na to, na jaki rodzaj wnętrza możemy sobie pozwolić oraz niezależnie od środków finansowych, jakie mamy na ten cel przeznaczone, pokój reprezentacyjny da się urządzić naprawdę estetycznie i pomysłowo, a co najważniejsze inaczej niż wszelkie inne, pospolite lokale.

Wyzwanie zaaranżowania salonu będzie natomiast o wiele prostszym zadaniem, jeżeli w pierwszej kolejności ustalimy co nam się podoba. Postawmy na jeden, konkretny styl urządzania a nie wstawianie do pokoju co popadnie. W ten sposób selekcja czy to dodatków, czy też dominanty w postaci standardowych elementów meblowych okaże się zdecydowanie prostsza. Najważniejsze to trzymanie się jednego motywu dekoracyjnego – albo klasyczność, albo nowoczesność. Musimy także uzmysłowić sobie, jaką konkretnie ma on spełniać rolę. Niektórzy preferują stworzenie ze swego pokoju dziennego ich wizytówki, którą będą się mogli pochwalić przybyłym do nich gościom. Jeszcze inni natomiast łączą salon z sypialnią i szukają w owym wnętrzu wyłącznie praktyczności i funkcjonalności – reprezentacyjne lokum w dzień, wygodne nocą.

Kiedy już ustalimy, co dokładnie przypada nam do gustu, warto abyśmy zaczęli rozważać kompletowanie elementów meblowych. Kilka lat temu konsumenci zaopatrywali się w sklepach od stóp do głów, kupując automatycznie za jednym zamachem cały, bogaty zestaw, w którym było pełno wszystkiego. Począwszy od tradycyjnych, rozbudowanych meblościanek przez rozmaite dodatki typu szafki oraz półki. Równie na ilość a niekoniecznie jakość patrzono przy zakupie kompletów wypoczynkowych. Inwestowano w rozszerzone warianty składające się przykładowo z modnych jeszcze jakiś czas temu wersalek, kilku pufów oraz foteli. W bardziej kosztownych wariantach natomiast stawiano zwłaszcza na narożniki, które były rozległe i szerokie, lecz czasami zbyteczne, zwłaszcza gdy w danym mieszkaniu żyło niewielu lokatorów.

Dziś trendy panujące wśród przyszłych domowników znacząco się zmieniły. Mało kto kupuje tapczany, ale zwłaszcza stawia na niewielkie gabarytowo sofy. Jeśli natomiast fotel to wyłącznie jeden, zaś gdy mowa o pufach, to zupełnie z nich zrezygnowano. W domach jednorodzinnych pozbywa się także klasycznych stołów i zajmujących olbrzymią powierzchnię krzeseł. Ten rodzaj elementów meblowych jest oczywiście ważny, ale w obiektach wolnostojących umieszczany jest przede wszystkim do pomieszczeń jadalnianych, osobno wygospodarowanych i oddzielonych od salonu, który ma być miejscem wyłącznie do picia kawy, czasami oglądania telewizji czy przyjmowania gości oraz relaksu.

Zdjęcia

Mieszkania w Polsce © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.